Lité teraco

Lité teraco (terrazzo) se se skvěle hodí do interieru i exterieru. Vzhledu se meze nekladou, od klasiky až po moderní design. Tyto lité podlahy lákají nejen svým elegantním vzhledem, ale především svojí neskutečnou odolností, dlouhověkostí a možností v průběhu desetiletí obnovovat jejich vzhled broušením. Další velkou výhodou je, že teracová podlaha nemá spáry. Teracovou podlahu pouze dilatujeme hliníkovým profilem nebo ručně štípanými mramorovými kostičkami.

Teracové podlahy mohou mít jakoukoliv barvu a jsou ideální v kombinaci se dřevem a mramorem. 

Z teraca vytváříme:

  • lité teracové podlahy 
  • lité teracové schody
  • tažené broušené teraco na zdech
  • okrasné prvky a mozaiky z ručně štípaných mramorových kostiček
  • prefabrikáty teraco (teraco schody, kuchyňské desky teraco, teraco desky na stůl, misky, umyvadla apod.)

Povrch z litého teraca je celistvý. Díky tomu, že je teracová podlaha nemá spáry se velmi snadno udržuje. Velká přednost teracové podlahy je tvarová variabilita a barevná rozmanitost. Té dosahujeme pomocí mramorové drti různé velikosti a barvy. Samozřejmostí je možnost cement dobarvit širokou škálou barevných pigmentů. Díky tomu jsme schopni vytvořit originální teracovou podlahu.

Co je teraco (terrazzo)?


Teraco nebo terrazzo je směs cementu, kamenných drtí (mramor, apod.) a barviv používaná v kamenictví k výrobě povrchů (lité dlažby) a nahrazujících přírodní kámen (schodiště, náhrobní kameny apod.). Vylévá se v tloušťce 1,5 cm – 2,5 cm na betonový podklad.
Teraco přejímá řadu vlastností přírodního kamene a může vykazovat vlasové trhliny v ploše, které ovšem musí být řádně zatmeleny. 


Vlastnosti

Je nutné mít stále na paměti, že teraco není přírodní kámen, a proto není možné očekávat stejné vlastnosti jako u kamene.
Například: nejednotnost rozložení zrn jednotlivých frakcí a barev v ploše může dosahovat až 30 % a není na závadu.
Stejnou barevnost lze očekávat pouze od cementu, který tvoří 30 % plochy.
Kameniva nemají stejnou barevnost v celé ploše a lze očekávat značné odchylky.
Drobné dírky o velikosti špendlíkové hlavičky a vlásečnicové praskliny nejsou na závadu vzhledu a nemají vliv na kvalitu teracových ploch a jsou akceptovány
V průběhu používání se tyto drobné výrobní vady ztratí a nebudou narušovat vzhled teraca. 


Lesk

Teraco broušené na stavbě je možné dobrušovat brusivem do hrubosti 120 a prefabrikáty vyráběné dílensky pak do hrubosti 240. Jemnější výbrus není efektivní.
Lesku lze docílit chemickou cestou a to penetrací, voskováním a v případech, kdy je to požadováno zadavatelem, jemným broušením stejně jako u žuly. Teraco po vybroušení nevykazuje podobný lesk jako pravý kámen je spíše matné.


Využití

Teraco je vhodné zejména do veřejných prostor, hal, pasáží, vstupů, podest. mezipodest a schodů, ale i jako moderní podlaha v kuchyni nebo předsíni. Je také vhodné v kombinaci s podlahovým topením.
Je možné použít ho na pemrlované kamenné omítky nebo jako sokl. Také se může použít v kuchyních, chodbách, předsíních a sociálních zařízeních v domech nebo bytech, kde může doplňovat a zdobit interiér.

Kontakt:

Adam Joska

IČO: 02526239
Tel: +420 608 920 244
Email: info@teraco-servis.cz